021-22094378

رادیوگرافی OPG

10 / 10
از 1 کاربر

رادیوگرافی opg یکی از پیشرفته ترین دستگاه های مورد استفاده در رادیولوژی دندان میباشد که میتواند از تمامی دندان ها و استخوان های داخل و اطراف دهان عکسبرداری کند. دکتر دندانپزشک برای اینکه بتواند مشکلات مربوط به دندان و فک بیمار را پیدا کند باید از عکس های گرفته شده از طریق دستگاه رادیوگرافی OPG کمک بگیرد. عکسهای گرفته شده از طریق دستگاه رادیوگرافی opg مشکلات دهان و دندانی پنهان را که در معاینه چشمی قابل مشاهده نیستند را آشکار میسازد.

opg در واقع مخفف عبارت Ortho Pantomo Gramمیباشد. ortho همان ارتودنتیک دندان میباشد. pantomo سیستم نمایش پانورامیک است و gram نیز تصویر اشعه ایکس میباشد که با فوکوس کردن بر روی یک قسمت از بدن بوجود می آید. رادیوگرافی opg انواع مختلفی دارد که میتوان به عکس برداری بابت وینگ، عکسبرداری پری اپیکال، عکسبرداری اکلوزال، عکسبرداری پانورامیک و عکسبرداری دیجیتال اشعه ایکس اشاره نمود. برای اینکه دکتر دندانپزشک بتواند به ردیف بودن دندان ها و همچنین پوسیدگی بین دندانی پی ببرد از روش عکسبرداری بابت وینگ استفاده میشود. البته از این روش رادیوگرافی OPG بمنظور تشخیص تحلیل رفتن استخوانها در بیماری های لثه و عفونی دهان نیز استفاده میشود(عکسبرداری بابت وینگ دندان هایی را که در قسمت پشتی فک فوقانی و تحتانی در یک سمت دهان وجود دارند را نشان میدهد).

 در عکسبرداری پری اپیکال تمای دندان ها از بخش تاج تا انتهای ریشه و همچنین استخوان های نگهدارنده دندان نشان داده میشوند. دکتر دندانپزشک با کمک این نوع روش رادیوگرافی OPG میتواند به مشکلات زیر لثه ای و فکی مانند آبسه، تومور، دندان نهفته و بسیاری از تغییرات استخوانی پی ببرد. از روش عکسبرداری اکلوزال برای به تصویر کشیدن کفو همچنین سقف دهان استفاده میشود. عکسبرداری از سقف و کف دهان دکتر را قادر میسازد تا به دندان های نهفته، شکستگی های فک، کیست، آبسه و تومور پی ببرد. البته اگر جسمی به کف و یا سقف دهان وارد شده باشد نیز از طریق این روش عکسبرداری مشخص خواهد شد. عکسبرداری پانورامیک بسیار وسیع تر عمل میکند و قسمت های بیشتری از جمله فک، دندان، سینوس و حفره ی بینی را به تصویر میکشد.

اگر بیمار مشکلاتی همچون دندان های نهفته، استخوان های بد شکل و تومور داشته باشد با این روش رادیوگرافی دندان مشخص خواهد شد. در روش عکسبرداری دیجیتال اشعه ایکس نیز عکس گرفته شده مستقیم بر روی مانیتور به نمایش در می آید که روش نوینی نیز میباشد. برای انجام هر گونه رادیولوژی دندان در تهران میتوانید از خدمات دکتر نکیسا ایل متخصص رادیولوژی دندان، فک و صورت بهره مند شوید. خدمات رادیو لوژی دندان دکتر نکیسا ایل با مجهزترین دستگاه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام میشود.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :